Prawa pasażerów linii lotniczych

Odwołany lot

Co zrobić, jak się zachować i co to znaczy, że lot jest odwołany?

Odwołany lot to sytuacja, której chciałby uniknąć każdy kto wybiera się w podróż. Niekiedy jednak sytuacja sprawia, że nie jesteśmy w stanie poradzić nic na to co dzieje się w liniach lotniczych i trzeba zmagać się z sytuacją, że nie możemy wybranym lotem dotrzeć do celu. W tej sytuacji pojawia się pytanie co zrobić, jakie prawa ma pasażer, jak powinien się zachować w momencie odwołanego lotu.

Możecie również skorzystać z naszej pomocy, by powalczyć o odszkodowanie, które będzie Wam przysługiwać za odwołany lot.

^
Czym tak naprawdę jest odwołany lot?
^
Kiedy można starać się o odszkodowanie za odwołany lot?
^
O czym powinien pamiętać pasażer na lotnisku w przypadku odwołanego lotu?
^
Przeniesienie rezerwacji na inny termin
^
Jaka będzie wysokość odszkodowania za odwołany lot?

Czym tak naprawdę jest odwołany lot?

Większość z nas teoretycznie wie czym jest odwołany lot. W rzeczywistości jednak jak bliżej przyjrzymy się temu pojęciu to może się okazać, że odpowiedź na pytanie o to czym jest odwołany lot wcale nie jest takie łatwe. Za tym pojęciem kryją się różne sytuacje:

zmiana lotu na lot o innym numerze, nawet jeśli będzie realizowany na tej samej trasie to jest mowa o odwołanym locie

pasażer nie dotrze do miejsca docelowego planowanym samolotem, dociera w inne miejsce i dolatuje innym samolotem albo dociera innym środkiem transportu

lot nie odbywa się w ogóle niezależnie od powodu i pasażer nie bierze udziału w innym locie

Sytuacje, w których można mówić o odwołanym locie są więc rozmaite i dlatego jeśli chodzi o odwołany lot odszkodowanie i jego wysokość mogą być uzależnione od konkretnej sytuacji, w jakiej pasażer się znalazł.

O czym powinien pamiętać

pasażer na lotnisku?

W przypadku odwołanego lotu powinniśmy zachować całkowitą ostrożność na lotnisku, by zadbać o wszystkie kwestie, które potem mogą mieć wpływ na to, czy zostanie wypłacone odszkodowanie za odwołany lot:

Trzymaj się blisko bramek i rejestruj ogłoszenia, które mogą wskazywać jak wygląda sytuacja z danym lotem oraz co jest proponowane pasażerom.

Wszystkie dokumenty dotyczące lotu i dowody świadczące o jego odwołaniu skompletuj w formie papierowej, by mieć wszystko pod ręką.

Zadbaj o to, by się odprawić, ponieważ będzie to dowód tego, że w momencie odwołania lotu byłeś na miejscu. Jednocześnie zachowaj dowody zakupu biletu, fakturę i numer rezerwacji.

Zgromadzenie tych dokumentów niezależnie od tego czy samodzielnie będziecie chcieli starać się o odszkodowanie za odwołany lot czy skorzystacie z naszej pomocy w tym zakresie jest niezbędne ro rozpoczęcia procedury reklamacji. .

Kiedy można starać się o odszkodowanie za odwołany lot?

Chcąc starać się o odszkodowanie, odwołany lot powinien spełniać określone warunki. Nie zawsze bowiem odszkodowanie będzie nam przysługiwało, o czym warto być świadomym. Jeśli linia lotnicza informuje pasażera o odwołanym locie przynajmniej 14 dni przed wylotem to nie będzie szansa na to, by uzyskać za ten lot rekompensatę.

Jeśli następuje odwołanie samolotu, odszkodowanie będzie można uzyskać, jeśli to odwołanie nastąpiło na mniej niż 14 dni przed wylotem. I tutaj sytuacja jest związana jeszcze z dodatkowymi kwestiami, na które powinno się zwrócić uwagę, a mianowicie, jeśli lot był odwołany na mniej niż 14 dni, ale na więcej niż 7 dni, to odszkodowanie będzie można uzyskać, jeśli na miejsce przylotu dotarło się ponad 4 godziny później niż była planowana godzina przylotu.

Jeśli odwołanie lotu następuje na mniej niż 7 dni przed datą wylotu, to w tej sytuacji wystarczą już tylko 2 godziny opóźnienia w stosunku do planowanej daty przylotu, by starać się o odszkodowanie.

Trzeba w tym miejscu zauważyć, że o odszkodowanie nie będzie się można starać, jeśli do miejsca docelowego dotarło się z opóźnieniem mniejszym niż 2 godziny w stosunku do planowanej godziny przylotu.

Korzystając z naszego wsparcia po przekazanych informacjach na temat twojego lotu będziemy w stanie ocenić czy przysługuje Ci odszkodowanie i podpowiemy jak będzie można się o nie postarać.

Przeniesienie rezerwacji na inny termin

W momencie, gdy linia lotnicza odwołuje lot musi również zaoferować odpowiednie rozwiązania dla klientów. I tutaj w grę wchodzi albo pełny zwrot za bilet albo zmiana rezerwacji na lot w innym możliwie najbliższym terminie. W tym miejscu trzeba zauważyć, że jeśli ktoś zgodzi się na zmianę rezerwacji, to musi się liczyć z tym, że nadal zachowuje prawo do odszkodowania, ale linia lotnicza może to odszkodowanie obniżyć o połowę. Dla obniżenia odszkodowania o połowę istotne są ramy czasowe jakie narzucone zostały liniom lotniczym. Mogą one zmniejszyć odszkodowanie o połowę gdy:

Oprócz zwrotu koszów i odszkodowania linia lotnicza jest zobowiązana do tego, by zapewnić pasażerom jeszcze dodatkową pomoc, w tym między innymi takie kwestie jak:

  • posiłki i napoje
  • zakwaterowanie w oczekiwaniu na lot
  • dwa połączenia telefoniczne lub e-maile.

Jeśli ktoś poniesie dodatkowe koszty przy zachowaniu dowodów może starać się o zwrot tych kosztów razem z odszkodowaniem.

pasażer doleciał na miejsce mniej niż 4 godziny po planowanej godzinie przylotu dla lotów powyżej 3500 km poza UE

pasażer doleciał na miejsce mniej niż 3 godziny po planowanej godzinie przylotu dla lotów między 1500 a 3500 km lub w ramach UE

pasażer doleciał na miejsce mniej niż 2 godziny po planowanej godzinie przylotu dla lotów do 1500 km

Do 600 Euro za odwołany lot

Jaka będzie wysokość odszkodowania za odwołany lot?

Chcąc starać się o odszkodowanie odwołany lot musi spełnić warunki wskazane powyżej. Natomiast jeśli chodzi o wysokość odszkodowania jakie będzie można uzyskać przy odwołanym locie będzie ono uzależnione od długości trasy odwołanego lotu i opóźnienia.

Zgodnie z rozporządzeniem UE będzie jednak mieścić się w graniach 250 – 600 Euro, przy czym we wskazanych wyżej przypadkach odszkodowanie może być obniżone o połowę. 

Skorzystaj z pomocy

w walce o odszkodowanie

W momencie, gdy będziemy mieli odwołany lot warto być świadomym swoich praw. Korzystając z naszego wsparcia możecie liczyć na kompleksową  pomoc i porady, dzięki którym będziecie mogli liczyć na to, że z naszą pomocą uda się wywalczyć odszkodowanie za odwołany lot i linie lotnicze nie będą mogli Was zbyć swoim postępowaniem, chcąc uniknąć wypłaty odszkodowania.