Zagubiony, zniszczony, opóźniony bagaż.

Zniszczony bagaż

Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za zagubiony lub zniszccony bagaż?

Twój bagaż został zgubiony podczas podróży? Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by zyskać odszkodowanie w postaci równowartości Twojego bagażu? Jeśli tak mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Ten krótki artykuł został stworzony specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury.

^
Odzyskanie bagażu w kilku krokach
^
Jak postępować, gdy podejrzewasz, że Twój bagaż został zgubiony?
^
Co z najpotrzebniejszymi rzeczami?
^
Czy w przypadku opóźnionego bagażu, należy się odszkodowanie?
^
Ile może wynosić kwota uzyskana w ramach odszkodowania za zniszczony lub zgubiony bagaż?

Odzyskanie bagażu w kilku krokach

Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji dotyczących odszkodowania za zgubiony bagaż, warto najpierw upewnić się co do tego, co dokładnie stało się z Twoim pakunkiem. Należy bowiem zaznaczyć, że w sytuacji, w której Twój bagaż nie dotarł na wyznaczone miejsce, trzeba rozważyć trzy opcje:

  • Zgubienie bagażu,
  • Zniszczenie bagażu,
  • Opóźnienie bagażu.

Niemal w każdym z tych przypadków, konsument musi liczyć się z niemałymi kosztami związanymi z uzupełnieniem straconych przedmiotów. Co zatem należy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy zachować pełen spokój oraz postępować zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi poniżej. Dzięki nim z łatwością uda Ci się uzyskać odszkodowanie za zgubiony bagaż, które zrekompensuje Ci stres oraz utratę ważnych dla Ciebie przedmiotów.

Jak postępować, gdy podejrzewasz, że Twój bagaż został zgubiony?

Twoim pierwszym krokiem powinno być jak najszybsze zgłoszenie braku pakunku do przewoźnika. Szybka reakcja zwiększa szanse na ustalenie potencjalnego miejsca, w którym może znajdować się Twój bagaż. Kolejnym plusem wynikającym z jak najszybszego zgłoszenia problemu z odnalezieniem bagażu, jest fakt, że linia lotnicza (w przypadku odnalezienia bagażu) jest zobowiązana do jego odesłania na podany adres. Mówiąc o konieczności błyskawicznej reakcji, należy podkreślić, że zgodnie z art. 31 ust. 1 Konwencji Montrealskiej, skarga powinna zostać złożona natychmiast po odkryciu szkody, najpóźniej 7 dni od daty odebrania w przypadku przyjętego bagażu. Jest to szczególnie ważna informacja, która może okazać się kluczowa w całym procesie ubiegania się o odszkodowanie. Ponadto zgodnie z przepisem Art. 17 ust. 3 Konwencji Montrealskiej, jeśli linia lotnicza, która jest odpowiedzialna za zgubienie Twojego bagażu, nie odnajdzie go w ciągu 21 dni od dnia, w którym miał przybyć, pasażer uprawniony jest do dochodzenia odszkodowania jak za bagaż zaginiony.

Kolejnym niezwykle istotnym elementem składania zawiadomienia o braku pakunku jest ubieganie się o tak zwany dokument PIR (skrót od Property Irregularity Report). Technicznie rzecz ujmując, wydanie PIR-u należy do obowiązków linii lotniczej, jednak warto o tym pamiętać, by przypadkiem nie udać się do wyjścia bez tego niezbędnego kwitku. Twoim obowiązkiem jest natomiast zachowanie biletu oraz karty pokładowej z lotu, podczas którego doszło do wyżej omawianego incydentu.

Dokumenty te są bowiem pewnego rodzaju potwierdzeniem, a zarazem Twoim zabezpieczeniem. Bilet oraz karta uprawniają Cię do tego, by móc rozpocząć postępowanie w sprawie zagubionego bagażu.

Sprzęt, ubrania i inne rzeczy osobiste

Jak linie lotnicze rozliczają się

z zagubionego bagażu?

Kwestia prywatnych przedmiotów, które znajdywały się w bagażu, zawsze jest niezwykle trudna, ponieważ zgodnie z zasadą obowiązują w przypadku zgubienia bagażu, linia lotnicza ma obowiązek pokryć koszt zakupu niezbędnych rzeczy takich jak na przykład ubranie. Dlaczego zatem podkreślamy, że jest to trudna sytuacja? Już spieszymy z odpowiedzią. Otóż linia lotnicza może odmówić sfinansowania zakupu markowych ubrań oraz drogich przedmiotów (w tym także elektroniki), które uzna za niekonieczne (nawet jeśli znajdowały się one w Twoim bagażu). Między innymi właśnie dlatego zaleca się dokonanie dodatkowej opłaty za przewóz przedmiotów wartościowych. Jeśli bowiem zgłosisz przewoźnikowi fakt, że w Twoim bagażu znajdują się cenne rzeczy, w przypadku jego zgubienia, linia ma obowiązek zwrócić Ci deklarowaną wartość wyposażenia walizki.

Jeśli liczysz na zwrot poniesionych kosztów, pamiętaj o tym, by zachować wszystkie paragony oraz faktury. Bez nich linia lotnicza może odmówić wypłacenia rekompensaty poniesionych kosztów, usprawiedliwiając się brakiem odpowiednich dowodów.

Czy w przypadku opóźnionego bagażu, należy się odszkodowanie?

Opóźniony bagaż odszkodowanie — czy to możliwe? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź brzmi: tak. Zgodnie z przepisem Art. 22 ust. 2 Konwencji Montrealskiej w przewozie bagażu, odpowiedzialność przewoźnika w przypadku opóźnienia bagażu ograniczona jest do kwoty 1000 Specjalnych Praw Ciągnienia. SDR to nic innego jak aktywa rezerwowe, które pełnią funkcję pieniądza bezgotówkowego. Wysokość odszkodowania w tym wypadku jest zatem zależny od kursu SDR. Obecnie 1000 SDR oscyluje w granicy około 5800 złotych.

Do 1000 SDR za uszkodzony bagaż

Ile może wynosić kwota uzyskana w ramach odszkodowania za zniszczony lub zgubiony bagaż?

Odszkodowanie za uszkodzony bagaż podobnie jak w przypadku opóźnienia może wynosić do 1000 SDR. Warto zaznaczyć, że ostateczne kwoty są dobierane indywidualnie. Odszkodowanie za zagubiony bagaż również podlega tym samym kryteriom.

Zasady przyznawania odszkodowania ulegają jednak zmianie w przypadku wykupienia dodatkowej ochrony bagażu.